tarihinde yayınlandı

HAZIRLIK MUAFİYET SINAVI KURSU VE MUAFİYET SINAVI HAKKINDA BİLGİLENDİRME

HAZIRLIK MUAFİYET SINAVI KURSU VE MUAFİYET SINAVI HAKKINDA BİLGİLENDİRME

  1. Hazırlık Muafiyet Sınavı Kursuna, Seviye Belirleme Deneme Sınavı sonucuna göre yalnızca B2 seviyesinde olan öğrencilerimiz katılabilecektir. B2 seviyesinin altındaki öğrenciler bu kursa katılamayacaktır. Seviye Belirleme Deneme Sınavı sonuçlarına göre B2 seviyesindeki öğrencilerimiz 3-6 Eylül 2021 tarihleri arasında www.onlineyabancidiller.com sitesi üzerinden kayıt yapabilecektir.
  2. Kurs, Karabük Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda görev yapan akademisyenler tarafından yürütülecektir.
  3. Kurs dersleri 06.09.2021-21.09.2021 tarihleri arasında çevrimiçi (online) olarak Microsoft Teams üzerinden gerçekleştirilecektir.
  4. 16 gün sürecek olan bu kurs kapsamında haftada 7 gün ve günde 5 ders saati olmak üzere toplam 80 saatlik bir eğitim sunulacaktır.
  5. Derslerin 10:00-12:50 saatleri arasında gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.
  6. Kurs boyunca tüm derslerin videoları kaydedilecektir, dolayısıyla öğrencilerimiz katılamadıkları derslerin videolarına istedikleri zaman erişebileceklerdir.
  7. Kurs ücreti 1500 TL olarak belirlenmiştir. Ödemeler havale / EFT olarak gerçekleştirilecektir. Kursta kullanılacak dijital materyaller ücretsiz olarak öğrencilerimizin erişimine açılacaktır. Hazırlık Muafiyet Sınavı Kursuna katılım zorunlu değildir.
  8. Kurs kapsamında muafiyet sınavının içeriğine ve yapısına uygun olarak dil bilgisi, kelime bilgisi, dinleme becerisi, yazma becerisi ve konuşma becerisinin geliştirilmesini hedefleyen öğrenme öğretme etkinlikleri gerçekleştirilecek ve muafiyet sınavına hazırlık niteliğinde deneme sınavları yapılacaktır.
  9. Öğrencilerimiz muafiyet sınavı kursu sonunda yapılacak olan muafiyet sınavında başarılı olmaları durumunda (65 ve daha yüksek bir skor elde etmeleri durumunda) hazırlık eğitiminden muaf olacaklar ve doğrudan YKS sonuçlarına göre yerleştirildikleri bölümlerde öğrenimlerine başlayacaklardır.

MUAFİYET SINAVININ YAPISAL ÖZELLİKLERİ

Muafiyet sınavı (proficiency exam), seviye belirleme sınavından yapısal özellikleri, içeriği ve uygulanma süreci bağlamında oldukça farklı nitelikte bir ölçme aracıdır. Hazırlık Muafiyet Sınavı 22-23 Eylül tarihlerinde yüz yüze gerçekleştirilecektir. Muafiyet sınavı temelde 3 farklı ana bölümden oluşmaktadır:

A) 60 sorudan oluşan 60 puanlık bir çoktan seçmeli test (Listening, Use of English, Reading)

B) 20 puanlık bir yazma (Writing) sınavı

C) 20 puanlık bir konuşma (Speaking) sınavı

Aşağıda her bir bölüm ile ilgili diğer detaylara yer verilmiştir: